Şirket İmza Attı

Türk savunma sanayi şirketleri son zamanda ihracata yönelik anlaşmalar imzalamaya başladı. Bir müddet Fenerbahçe’deki başkanlık görevini sürdüren ünlü iş adamı ve Türkiye’nin önemli isimleri arasında yer alan Aziz Yıldırım, son günlerde iş dünyasında yeni gelişmelere imza atıyor. Bu gelişmelerden bir tanesi de Aziz Yıldırım’ ait olan Dearsan Tersanesi’nin, Kazakistan’da savaş gemileri üretmek için anlaşma imzalaması oldu.

Any Conv.com Aziz Yildirim Dan Kazakistan Da Savas Gemisi Atagi

Sıra Kazakistanda

Erciyes Üniversitesi İki Ayrı Kongreye Kapılarını Açtı Erciyes Üniversitesi İki Ayrı Kongreye Kapılarını Açtı

Daha önce de dünyanın birçok yerine savunma sanayi ürünleri ihraç eden, fırkateyn ve karakol gemisi üretimi yapan şirket, yeni bir ülkeyle anlaşma sağladı. 2023 yılında Nijerya Deniz Kuvvetleri’ne 2 adet karakol gemisi ihraç etmeyi başaran Aziz Yıldırım’ın Dearsan Shipyard şirketi, üretimlerinin tamamına yakınını Tuzla'da yer alan tersane aracılığıyla sağlıyordu.

Sosyal medyada daha önce bir dönem gündemden düşmeyen Nijerya Deniz Kuvvetleri için üretilen Dearsan Açık Deniz Karakolu üst düzey özelliklere sahip olması ve şirketin ortakları arasında Aziz Yıldırım'ın yer alması ile biliniyordu. Bir sonraki aşamada ise Kazakistan'da tersane kurulması için devlet yetkilileriyle anlaşmaya varıldığı belirtildi. Şirket, askeri gemilerin yanı sıra sivil gemiler de üretiyor.

2024’de Faaliyete Başlayacak

Şirket’in sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlandı. Açıklamada  "Savunma Sanayimizin faaliyet alanlarında ülkemizi yurtdışında çeşitli ülkelerde başarıyla temsil eden Dearsan, çalıştığı projelere bir yenisini daha ekledi. 17 Kasım tarihinde Dearsan olarak, Kazakistan Devlet Yetkilileri ile tersane yatırımı yapmak üzere bir sözleşme imzaladık” ifadeleri kullanıldı.

Gemi faaliyetlerinin 2024 yılı başından itibaren başlaması öngörüldü.

Muhabir: Merve Erol