İnanılmaz Fiyat Farkı! O Ürün Tarlada 5 Liraya Düştü! İnanılmaz Fiyat Farkı! O Ürün Tarlada 5 Liraya Düştü!

31 Mart yerel seçimlerinde başarılı bir süreç geçiren Yeniden Refah Partisi’nden gündeme bomba gibi düşecek bir açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç YRP'nin kazandığı belediyelerde 'refah market'lerin açılacağını ve burada vatandaşların ücret ödemeden 'refah Kart’la alışveriş yapabileceğini belirtti.

‘Üretim Maliyetini Karşılamaktan Çok Uzak’

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler Başkanı Suat Kılıç, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kılıç yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

 “Marketlerde süt ürünleri pahalı olmakla birlikte, süt üreticileri belirlenen litre fiyatının üretim maliyetini karşılamaktan çok uzak olduğundan yakınmaktadır. Bu durum Kurban Bayramı öncesi süt sığırlarının yüksek gelir beklentisiyle kurbanlık kesime gönderilmesi riskini beraberinde getirmektedir. Süt üreticilerinin korunması yönünde acil, kararlı ve istikrarlı adımlar atılmalıdır” 

‘Refah Marketler Açılacak’

Yeniden Refah Partisinin 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde kazandığı belediyelerde ‘refah marketler’ açılacağını bildiren Kılıç, “Belediyelerin, Yeniden Refah anlayışı doğrultusunda ortaya koymuş oldukları bir anlaşma, dayanışma ve sosyal etkileşim projesidir. Sosyal yardım kalemimizin ve duygularımızın bir gereği olarak uygulamaya alınacaktır” diye konuştu.

‘Buralardan Alışveriş Parayla Değil’

Kılıç, ‘Refah marketler ’in gelir kaynağının belediyelerin gelir kalemleri olabileceği gibi bağışlar ile doğrudan söz konusu marketlere ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için yardımlar yapılabileceğini anlattı.

“Belediyelerimiz ‘refah marketlere o ilde üretilen ürünlerden ya da başka illerdeki Yeniden Refah Partili belediyelerin tarımsal üretim veyahut yine yerel seçim beyannamemizde yer alan Refah Tarım Kooperatifi ürünlerinden uygun fiyatlarla tedarik etmek suretiyle vatandaşımıza ulaşmasını sağlayacak. Buralardan alışveriş parayla değil, ‘refah kart’ ile yapılacak.”

‘Markette Belirlenen Rakamlar Üzerinden Alışverişler Sağlanacak’

Kılıç, “Aile nüfusuna paralel bir rakam doğrultusunda kartlara yükleme yapılacak ve bu ‘refah kart’ ile markette belirlenen rakamlar üzerinden alışverişler sağlanmış olacak. Vatandaşımız ‘Refah Kart’ın limiti kadar olan alışverişi herhangi bir ödeme yapmaksızın ‘Refah marketlerden’ almış olacak” ifadeleri kullandı.

‘Belediyelerimizde Peyderpey Uygulamaya Geçilecek’

Kılıç sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı;

 “Temel ihtiyaç maddelerinin vatandaşlarımız tarafından raflardan kendi elleriyle seçilip ihtiyaçlarına uygun bir şekilde tedarik edileceği bir sistemin inşasını hedefliyoruz. Burada inşallah pilot uygulamayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizle birlikte başlatmış olacağız. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Kasım Gürpınar’ın kendi büyükşehir ve ilçelerindeki pilot uygulamasını takiben Yeni Refah Partili diğer il ve ilçe belediyelerimizde peyderpey uygulamaya geçilecek. Tabii ki ilçenin nüfusu, sahip olduğu ekonomik imkânlar ve belediyenin devralındığındaki ekonomik yükü külfeti gibi konular uygulamanın hayata geçmesiyle ilgili takvimi etkileyebilecektir”

Kaynak: İHA