Otomobil fiyatları adeta çıldırdı. Vatandaşlar ise çareyi o seçeneğe başvurmakta buldu. Otomobil piyasasında işler durgunken kiralama konusunda talep her geçen gün artıyor. 

7 Temmuz Uyarısı Yapıldı

Son olarak 7 Temmuz tarihinin işaret edilmesiyle araçlar için yeni bir uygulamanın geleceği duyurulmuştu. Özellikle bu konuda uzman isimler 7 Temmuz uyarısında bulunarak bu uygulama çerçevesinde araçların değer kaybedeceğini, gittikçe kötü bir duruma geleceğini söylemişti. Bunun yanı sıra otomobil fiyatlarının artış göstermesiyle araç almak isteyen vatandaşlar piyasadan gittikçe uzaklaşmış ve çareyi başka seçeneklerde aramıştı. 

Kampanyalara Rağmen Pek Çok Araç Satılamadı

Kurban Kesiminde Yaralanan Acemi Kasapların Sayısı Dudak Uçuklattı! Kurban Kesiminde Yaralanan Acemi Kasapların Sayısı Dudak Uçuklattı!

Otomobil piyasasının durgunlaşmasıyla birlikte araç satışlarına hız vermek isteyen bayilerde, sıfır otomobiller için kampanyalar başlarken; ikinci el otomobil piyasasında da fiyatlar az da olsa geriledi. Tüm bunlara rağmen aylardır pek çok araç satılamazken, galericiler satışların eskisi gibi olmadığını belirtti. 
Bu durumdaki en büyük etkenlerin artan kredi faizleri ve parası olanların mevduata yatırım yapması gösteriliyor. Bu konuda artık talebin daha da fazla arttığı otomobil kiralama seçeneği bir çare olarak görünüyor.

Modelden Modele Değişiyor

Daha büyük avantajın sağlandığı söylenen otomobil kiralamada hem bakım ücretlerinden hem de oluşacak masraflardan da kaçınmış oluyor. Satın almak yerine kiralamayı tercih edenler; 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık kiralama yaparken modelden modele de fiyatlar değişiyor.

Parayı Mevduata Yatırıp, Araç Kiralıyorlar

Show Haber'e konuşan araç kiralama işletmecisi Abbas Aslan, "İnsanlar araçlarını satıyor. Parayı mevduata yatırıp, araç kiralıyorlar. Normalde ayda 20-25 kişi araç kiralama talebinde bulunuyor ama bu tatillerde 50-70'e çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi