Konteyner, ahşap ev ve römork gibi ürünlerin ilanlarını görerek numarayı arayan vatandaşlardan bir miktar para alan ve sahte fatura ile videolar aracılığıyla ürünün gönderildiğini söyleyen dolandırıcılar yapılan operasyonla kısa sürede yakayı ele verdi.

Aw153652 02 (2)

Operasyon Düzenlendi

Mağdurların ihbarları üzerine harekete geçen ekipler, şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik geniş çaplı soruşturma başlattı. Yürütülen soruşturma çerçevesinde suç işlemek için örgüt kurma, kurulan örgüte üye olmak ve bilişim sistemlerini araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçlarından şebekeye yönelik eşzamanlı operasyon düzenlendi.

Kayseri Adliyesi Kâtibinin Zimmet Davasında Görevsizlik Kararı! Kayseri Adliyesi Kâtibinin Zimmet Davasında Görevsizlik Kararı!

Aw153652 03 (2)

Sahte Video, Fotoğraf Ve Fatura Gönderildi

Yurt genelinde internet ve sosyal medya hesapları üzerinden konteyner, ahşap ev, römork, araç ve buna benzer ilanlar veren şebeke, kendilerine ulaşan mağdurlardan ilanda bulunan ürünün fiyatının tamamını veya yarısını aldı. Kalan tutarı ise ürünün tesliminin sağlanmasıyla ödenmesi konusunda anlaşma sağlayan şebeke ürününün nakliye aracına yüklendiği veya kargoya verildiği yönünde mağdurlara sahte video, fotoğraf ve fatura gönderdiği ortaya çıktı.

Aw153652 04 (2)

21 Şüpheli Yakalandı

Arayarak kendilerine ulaşan vatandaşları oyalayan dolandırıcılara Denizli İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü operasyon düzenledi. Güvence Operasyonu adıyla düzenlenen operasyonda 21 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan 21 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 21 şüpheliden 17’si tutuklanırken, 3 şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: İHA