İşçiler ve işverenler arasında çoğu zaman büyük bir mesele haline gelen ve aynı zamanda cezai işlemler uygulanan sigortalı çalışma konusunda harekete geçildi. Çalışma hayatındaki güvenceyi sağlayan sigorta sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenmeye alındı.

Tanıdıklarına İyilik Yapmak İsteyenler Yandı

Sahte sigortalılık ve sahte iş yerleriyle mücadelesini sürdürülürken bir hamle de SGK’dan geldi. Sahte sigortalılık ve sahte iş yeri takip platformu kuruldu. Bu kapsamda tanıdıklarına iyilik yapmak için iş yerinde çalışmadığı halde sigorta yapanlarla, sahte iş yeri sahiplerini cezai yaptırımlar bekliyor.

Ödenen Emekli Maaşları Faiziyle Geri Alınacak

Aynı zamanda sahte sigortada emeklilik durumu söz konusu olanların da başı yanacak. 'Sahte sigorta' ile emekli olanların emekli aylıkları kesilirken SGK ödenen emekli maaşlarını da faiziyle geri almaya başlayacak. Maddi cezaların yanı sıra hapis cezasının da uygulanacağı belirtildi.

SGK Yeni Platform Kurdu

SGK attığı adımla yeni bir platform kurdu. Bu konuya ilişkin TV100'e konuşan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Sahte sigortalılık ve sahte iş yeri üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyen birçok vatandaş var. Bunlarla ilgili yasa koyucu şu anda bir platform oluşturdu. Bu platform üzerinden SGK inceleme işlemine başladı."

Kayseri'nin 3 Mahallesinde Ulaşım Daha Kolay Olacak! Kayseri'nin 3 Mahallesinde Ulaşım Daha Kolay Olacak!

Kadınlar Doğum Parası Almak İçin Bu Yönteme Başvuruyor

Yılmaz aynı zamanda özellikle kadınların doğum parası veya işsizlik parası almak, ücretsiz tedavilerden yararlanmak ve haksız kazanç elde etmek için bu yollara başvurduğunu belirtti.

Yüz Kızartıcı Suç Olarak Değerlendirilecek

Aynı zamanda bu yollara başvuranları birçok tehlikenin beklediğini söyleyen Yılmaz hem hapis cezası hem de para cezasının alınabileceğini vurguladı. Bağlanan aylıklar iptal edilirken aynı zamanda verilenlerin faiziyle alınacağı bir dönem olacak ve Hizmet günleri iptal edilecek.

Yılmaz bu gibi olaylara ilişkin “Yüz kızartıcı suç olarak değerlendirilerek 2 yılla 5 yıl arasında hapis cezasına kadar gidebiliyor" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi