Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu defa akıl almaz bir yöntemle yapılan oyunu ortaya çıkardı. Özel hastanelerde çalışan doktor ve hemşirelerin SGK'yı usulsüz yöntemlerle dolandırdıkları gün yüzüne çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumunu dolandıran çete yapılan operasyonla çökertildi.

SGK'nın Yaptığı Ödemeden Yararlanmak İçin Tezgah Kurdular

Yapılan araştırmalar kapsamında kamu hastanelerine gitmesi gereken bebeklerin özel hastaneye sevk edildiği belirlendi. Bebekleri özel hastanelere sevk eden doktor ve hemşireler gözaltına alındı. SGK, yeni doğan her bebek için hastaneye günlük 8 bin TL ödeme yapıyor. Çetenin kurduğu bu tezgahı SGK'nın yenidoğan her bebek için özel hastanelere yaptığı günlük ödemeden yararlanmak için yaptığı tespit edildi. 

Devlet Hastanesi Yerine Özel Hastanelere Sevk Ettiler

Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu

Özel bir hastanenin bazı çalışanları haksız kazanç elde etmek için skandala imza attı. Kuvöz boş kalmasın diye devlet hastanesine götürülmesi gereken bebekleri çalıştıkları kuruma sevk ederek usulsüz yöntemler deneyen çete üyelerinin hepsinin doktor ve hemşirelerden oluştuğu ortaya çıktı.

Hemşireler Kendisini Doktor Olarak Tanıttı

Özel hastanenin birkaç personeli kuvöz boş kalmasın diye 112 çalışanlarıyla anlaşma yaptığı, bebeklerin yoğun bakım kuvözüne alındığı ama iyileştikleri halde kuvözden çıkarılmadıkları belirlendi. Aileler bebeklerin durumunu öğrenmek istediğinde karşılarına kendisini doktor olarak tanıtan hemşirelerin çıktığı da savcılık dosyasına girdi.

Doktorların Hastanede Olmadığı Tespit Edildi

Yoğun bakım servisinde doktorun 7/24 saat boyunca odada olması gerekirken kayıtlarda yoğun bakımda doktor görünse de savcılık HTS kayıtlarını incelediğinde aslında doktorların hastanede olmadığını da tespit etti.

Tekirdağ ve İstanbul'da yapılan operasyonlar çerçevesinde işin içinde olduğu öne sürülen 6 hastaneye eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Düzenlenen operasyonla şebeke çökertildi. 14 doktor, 17 hemşire gözaltına alındı.

Kaynak: Haber Merkezi