Sivas’ta 1980 yılından itibaren dışa göç vererek nüfusu günden güne azalan ve harabeye dönen köyde kaçak kazılara karşı tedbirler artırıldı.

Koruma altına alınan 400 yıllık tarihi Emirhan Köyü’nde jandarma ekipleri kaçak kazılara karşı önlemlerini ve denetimlerini artırdı. Bu kapsamda son 1 yıl içerisinde farklı zamanlarda 12 kişi kaçak kazı yapmalarından dolayı gözaltına alındı. Dron ile havadan kontrol eden Jandarma Ekipleri, yaya ve araçlı devriyelerle de alanı denetlemeye devam ediyor.

Hane Halkı Başka Yere Göç Etmek Zorunda Kaldı

Şehir merkezine yalnızca 20 km mesafede bulunan sit alanı içerisindeki tarihi köy, kış şartları ve konumu itibariyle 1980 yılından itibaren hızla göç verdi. 40 hane ve taş yapılardan oluşan köy hanesi farklı bir bölgeye taşındı.

44 yılın ardından köyden geriye harabe kaldı. Köyün tarihi ve sit alanı olması sebebiyle definecilerin ilgisini çeken Emirhan Köyünde, altın yada diğer değerli eşyalar olabilir düşüncesi ile mezarlıklar, boş araziler ve evlerin çevrelerinde kaçak kazılar yapılıyor.

Son 1 Yılda 12 Kişi Gözaltına Alındı

Tır Şoförü Ölü Bulundu Tır Şoförü Ölü Bulundu

Sivas İl Jandarma ekipleri tarafından edinilen bilgiye göre tarihi köyde son 1 yıl  içerisinde yapılan denetlemeler sayesinde 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilere, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet suçu kapsamında yasal işlem yapıldı. Şüphelilerin yanlarında bulunan define aramak için kullandıkları dedektör ve kazı malzemelerine el koyuldu.

Jandarma ekiplerinin, bölgede denetimlerine havada dron, karada ise yaya ve araçlar ile devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: DHA