Kayseri'nin Markaları Dünya Arenasında Zirvede Kayseri'nin Markaları Dünya Arenasında Zirvede

Yapılan demiryollarıyla türkiye’nin çehresini değiştirdiklerini belirten Uraloğlu, “Son 22 yılda ülkemizde demiryollarında ciddi yatırımlarla, iyileştirme, yenileme ve kalkınma hamleleriyle Türkiye’nin adeta çehresini değiştirdik. Ana yurdumuzu gerçekten demir ağlarla ördük” dedi.

Bakan Uraloğlu, tüm demiryolu hatlarının t yenilendiğini, yüzde 60’tan fazlasının ise sinyalli duruma getirildiğini söyledi. Son 22 yılda demiryollarına 57 milyar dolar üstünde yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Uraloğlu, 2002 yılında 10 bin 948 km olan hat uzunluğunu, şu anda 13 bin 919 kilometreye yükselttiklerini ve 2 bin 252 kilometre hızlı tren hattı inşa ettiklerini vurguladı.

Bakan Uraloğlu, “Ülkemizi, yarım asırlık hayalimiz olan Yüksek Hızlı Tren işletmeciliği ile tanıştırdık ve Avrupa’da 6’ncı, Dünya’da 8’inci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık. Demiryollarına yaptığımız yatırımların sonuçlarını da aldık. Artık vatandaşlarımız seyahatlerinde demiryollarını tercih etmeye başladı. Vatandaşlarımızın isteğiyle son dönemde birçok hatta yeni sefer başlattık” dedi.

Kaynak: İHA