SSK, Bağkur ve memur emeklilerin temmuz hesapları başladı. Emekli maaşlarının veri tablosunu değiştirecek olan veriler TÜİK tarafından yarın açıklanacak. Zam oranları yeni veriye göre güncellenecek ve 6 aylık enflasyonda da ise tablo daha da netleşecek.

Kümülatif Hesapla Yüzde 15 Zammı 

Ekonomist Muhammet Bayram zamlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  

Yaptığı açıklamada Bayram, "Üç aylık enflasyon yüzde 15 civarında. Ocak ayı enflasyonumuz yüzde 6.73, Şubat ayı yüzde 4.53, Mart ayı yüzde 3.16 çıktı. Kümülatif hesapla yüzde 15 zammı memur, memur emeklisi ve emekliler için hak edildi" ifadelerini kullandı. 

Destekleme Ödemesi Yapılıyor! Hesaplarınızı Kontrol Edin! Destekleme Ödemesi Yapılıyor! Hesaplarınızı Kontrol Edin!

'6 Aylık Enflasyonu Yüzde 25 Civarında'

Sözlerinin devamında ise Bayram yapılan tahminleri sunarak, "Nisan ayı enflasyonu da 3 Mayıs Cuma günü açıklanacak. Nisan ayı için yüzde 3.20 civarında. Bu veriler ışığında 6 aylık enflasyonu yüzde 25 civarında tahmin ediyoruz. Emekliler, yüzde 25'lik enflasyon farkını direkt alacak" dedi.

'Yüzde 20 Oranında Kalmasını Bekliyoruz'

Bayram memur emekli maaşlarının yüzde 20 oranında kalmasını beklediklerini ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

"Aralık ayındaki artışta enflasyon farkı yüzde 37'ydi, devletimiz yüzde 12'lik refah payı artışı da yaptı. Refah payının yüzde 5 olacağını ve toplamda yüzde 30 zam yapılacağını tahmin ediyorum. Bunun yanında memurlarımıza toplu sözleşme zammı artı enflasyon farkı veriliyor. Memurlarımız yüzde 20 civarında oran alacak. Memurlarımıza bir seyyanen zam yapıldı. Memur, memur emeklisi ve emeklilerin maaşlarının dengelenmesi açısından memur ve memur emeklilerin zamın yüzde 20 oranında kalmasını bekliyoruz”

Kaynak: Haber Merkezi