Kayseri Türkiye’nin ilki olmaya devam ediyor. Türkiye’de o kelebek sadece 4 ilde yaşıyor. Kayseri listede ilk sırada yerini aldı.

Türkiye'de sadece 4 ilde yaşadığı bilinen ve yüksek rakımdaki alanlarda uçan Çokgözlü Diana Mavisi kelebeğini görüntülemek için uzun yol kat eden gözlemciler, 2 bin 150 rakımdaki Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki Sütey Yaylası’nda kelebeği görüntülemenin mutluluğunu yaşadı.

Kelebekkkk

İklim özellikleri, zengin florası, yüksek rakımı ve eşsiz doğasıyla çok sayıda canlıya ev sahipliği yapan Van Gölü Havzası’nda birçok bitki çeşidi bir arada bulunuyor. Ayrıca yüzlerce kelebek türünü de barındırıyor. Türkiye'de tespit edilen 400 dolayında kelebek türünden 230'una yaşam alanı sunan havza, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan endemik türler, vatandaşların dikkatini çekiyor.

Kayseri'de İlçelere 3 Milyonluk Hizmet! Herkes Faydalanıyor Kayseri'de İlçelere 3 Milyonluk Hizmet! Herkes Faydalanıyor

Mavi Kelebek

Avrupa'da en fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan Türkiye'de kelebek gözlemcileri, sadece 4 ilde yaşadığı bilinen Çokgözlü Diana Mavisi (Polyommatus Diana) kelebeğini kayıt altına almak için kilometrelerce yol aldı. Süphan Dağı eteklerindeki 2 bin 150 rakımdaki yaylaya çıkan gözlemciler ve fotoğrafçılar, yaptıkları alan taraması sonucu yaşam alanları az olan ve endemik türler arasında bulunan Çokgözlü Diana Mavisi kelebeğini görüntüledi.

Çokgözlü Diana Mavisi kelebeği Türkiye’de çok az alanda görülebilen kelebek türlerinden biri olurken Türkiye’de 4 ilde bulunuyor. Bu ille şu şekilde; Gümüşhane, Kayseri, Muş ve Bitlis.

‘301’nci kelebek kaydımı aldım’

Kırklareli’nden gelen kelebek gözlemcisi Ufuk Karaca yaptıkları alan taraması sonucu Çokgözlü Diana Mavisi kelebeğini çekmeyi başardıklarını ve 301’inci kelebek kaydını Sütey Yaylası’nda kayda aldığını söyledi. Karaca, ‘2010 yılından beri kelebek gözlemcisiyim. Kırklareliliyim, Lüleburgaz’da oturuyorum. Kırklareli’nden sadece buradaki Çokgözlü Diana Mavisi (Polyommatus Diana) kelebeğini çekmek için geldim. Şimdiye kadar Türkiye’de 300 tür gördüm ve fotoğrafladım. Bu Çokgözlü Diana Mavisi 301.’inci tür oldu. 2 bin 150 rakımdayız Sütey Yaylası denilen bir yer. Çok güzel, Süphan Dağı’nın arkası, sadece manzara için gelmeye değer bir yer. Polyommatus Diana’nın güzel fotoğraflarını çektik. Kaydımızı aldık, hedefime ulaştım. Sadece bu tür için gelmiştim ve gördük’ açıklamalarını yaptı.

Kaynak: İHA