Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bayram öncesinde yeni vergi paketininin çıkacağını ve vergi gelirlerinin artırılacağını açıklamıştı. Son yılların en kapsamlı vergi paketinin yürürlüğe gireceği tarih henüz açıklanmazken, detaylar da belli olmaya başladı. 
Yeni vergi paketinde yer alan ÖTV kararına vatandaşlardan tepki gecikmedi. İlgili vergi düzenlemesine göre; engelli ailelere ‘vergi mirası’ sorumluluğu yükleyecek bir madde ekleniyor. Buna göre engelli bireyler için ÖTV indiriminden yararlanarak satın alınan araçlar, engelli bireyin vefatı sonrası, muaf tutulan ÖTV indiriminin tamamını ödemek durumunda kalacak. 

Yapılacak düzenleme ile ilgili tepkilerini dile getiren Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, “Ömürleri çileyle geçen engelli aileler devletten destek beklerken tam aksine yeni yükler getirilmesi çok ağır oldu. Aynı zamanda yoksullukla mücadele eden milyonlarca aile şimdi de ÖTV mirasını ödemek için borçlanacak, elindekini avucundakini satıp vergiye yatıracak” ifadelerini kullandı.

İki engelli oğluyla hayat mücadelesi veren ve aynı zamanda Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Vekilliğini yapan Aynur Dankaz, hayatı kolaylaştırmak için araç zaruri ihtiyaç diyerek; “Engelli aileleri hayatları boyunca hem maddi hem manevi olarak ağır bir yükün altına giriyor. Hayatı biraz olsun kolaylaştırmak için araç zaruri ihtiyaç. Borç harç aldığımız araç için şimdi engellimizi kaybedince vergi ödemek zorunda kalacağız. Bu verginin engelli ailelerini cezalandırmaktan başka bir anlamı yok. Devlet nefes almayalım diye mi uğraşıyor? Çoğu yoksul olan engelli aileleri o vergiyi ödeyebilmek için ya aracını satacak ya da yeniden borçlanacak” diye konuştu.

Kayserili Firmadan Dev Yatırım! Kayserili Firmadan Dev Yatırım!

Araçların engelli bireylerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırdığını dile getiren Aynur Dankaz, “Benim zihinsel engelli çocuklarım gece yarısı birden bağırmaya başlıyor. Susturabilmek için gece yarısı arabayla gezintiye çıkarıp sakinleştiriyorum” dedi.

Kaynak: haber merkezi