2016 yılında son bulan yaz saati uygulaması ile ilgili tartışmalar devam ederken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan bu konuya ilişkin açıklama geldi.

Yaz saati uygulaması hakkında tartışmalar her sene büyürken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan kafalardaki soru işaretlerine son verdi.  

‘64 Saat Azaldığı Ortaya Konulmuştur’

Bayraktar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İTÜ tarafından yapılan analizler sonucunda; ülkemizde uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının, nüfusun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı tespit edilmiş olup, bu çerçevede tüm yıl boyunca yaz saati uygulaması ile her mesai aralığı için karanlıkta kalınan sürenin eski saat uygulamasına göre 64 saat azaldığı ortaya konulmuştur. Yanı sıra aynı analizlerde saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların daha az yaşandığı ortaya konulmuş ve bu sonuçlar doğrultusunda sabit saat uygulamasına geçilmiştir” dedi.

Devlet Bahçeli, Pınarbaşı İçin Son Sözünü Söyledi! Devlet Bahçeli, Pınarbaşı İçin Son Sözünü Söyledi!

‘Yaz Saati Uygulamasıyla Karanlık Zaman Dilimi Azaltıldı’

Bayraktar önceki yıllara göre büyük tasarruf oranın elde edildiğini belirterek, “Yaz saati uygulamasıyla, akşam mesai ve okul çıkışlarına denk gelen karanlık zaman diliminin azaltıldığı, kış mevsimi etkisi ile gün içi aydınlık süreleri de düşünüldüğünde vatandaşlarımızın aydınlıktan daha çok fayda sağlayacağı ve havanın kararma saatlerinde önceki yıllara göre daha büyük tasarruf oranının elde edildiği görülmüştür ”ifadelerini kullandı. 

 Bayraktar, sözlerine şunları da ekledi:

"Uygulamanın başladığı Ekim 2016 ile Ekim 2023 tarihleri arası yaklaşık 10 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanmış olup, bu tüketimin parasal karşılığı meskenlerde üç zamanlı tarifede 15,48 milyar liradır. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde Bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır"

Kaynak: Haber Merkezi