Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Kayseri’de yapılan yatırımlar ile ilgili açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki yatırımları tek tek saydı, Kayseri’nin ilçesi Bünyan’a da değindi.

Türkiye’nin teknik ve ekonomik olarak sulanabilir arazilerinin yüzde 80’ine karşılık gelen 7,1 milyon hektar arazi, DSİ aracılığıyla yaapılan yatırımlarla, sulamaya kavuştu. Bakan İbrahim Yumaklı, bu yıl yeni yatırımlarla sulamaya açılacak arazi miktarını 7,23 milyon hektara çıkaracaklarını aktardı.

Kayseri'nin Yatırım Aracı Altın, Erimeye Devam Ediyor! İşte Güncel Fiyatlar Kayseri'nin Yatırım Aracı Altın, Erimeye Devam Ediyor! İşte Güncel Fiyatlar

Kuru tarım yapılan arazilerdeki bitki deseni kısıtlı kalırken, yatırımlarla desteklenerek geliştirilen sulama projeleri ile çeşitlilik gösterdiğine değinen Bakan Yumaklı Kayseri’nin de aralarında olduğu projelerle ilgili konuya değindi. Bakan Yumaklı; “Sulanan alanlardaki üretim değeri artışı ve gayri safi milli zirai gelir, projesiz duruma göre yaklaşık 5 kat artış görülmektedir. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet etmekte; bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlemektedir.

Bakanlığımızın köklü kuruluşu DSİ Genel Müdürlüğümüz 2024 yılında da sulama yatırımlarına hızla devam edecektir. Bu yıl içinde 65 adet sulama tesisi, 23 adet toplulaştırma projesini tamamlayarak milletimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. 2024 yılında yapılacak yatırımlarla; sulamaya açılan alanı 7,1 milyon hektardan 7,23 milyon hektara, toplulaştırması tamamlanan alan miktarını 7,3 milyon hektardan 7,9 milyon hektara yükseltmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bünyan Sulaması!

Ayrıca Bakan İbrahim Yumaklı, “Konya Ovası 1,2,3 Sulamaları İkmali (11.820 ha sulama), Çorum Koçhisar Sulaması 2. Kısım (4.267 ha sulama), Samsun 19 Mayıs Barajı Sulaması (7.693 ha sulama) Diyarbakır Silvan Kuruçay Barajı Sulaması (5.030 ha sulama) ve Kayseri Bünyan Elbaşı-Karadayı Sulaması (5.402 ha sulama) projelerinin bu yıl içinde tamamlanacağını belirtti.

Kaynak: İHA