Ankara’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Başkent Millet Bahçesinde “Hepimizin bir dünyası var” temasıyla düzenlenen ÇEVREFEST düzenlendi.
6-9 Haziran 2024 tarihleri arasında ziyaretçileri kabul eden ÇEVREFEST’te çevre ile ilgili bir çok proje tanıtıldı. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, açılış törenine katılarak, belediye olarak açtıkları stantla ilgili bilgiler verdi.
Kayseri’yi Ankara’da gerçekleştirilen ÇEVREFEST’te temsil eden Talas Belediyesi, dikkat çekecek çevre projelerini tanıttı.

Kayseri’de Kurban Kesim Yerleri Ulaşım Saatleri Ve Güzergahları Kayseri’de Kurban Kesim Yerleri Ulaşım Saatleri Ve Güzergahları

Kayseri, Türkiye’ye Örnek Olacak! (1)

Burada konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın; “Ankara’da ÇEVREFEST’teyiz. Uluslararası düzeyde güzel bir açılış oldu. Çok sayıda belediye ile çevreyle alakalı enerjiden katı atığına kadar firmalar katılıyor. Böyle etkinliklerde insanlar birbirinden istifade eder. Biz de burada 5 önemli projemizi öne çıkarak katılmış bulunuyoruz. Başta bugünlerde konuşulan sokak hayvanlarıyla ilgili 4 yıl önce hayata geçirdiğimiz Talas Pati Evi Doğal Yaşam Alanını burada örnek proje olarak anlatıyoruz. Aynı zamanda plastik atıklardan yaptığımız ve hem yüzde 20 daha ucuza mal ettiğimiz hem de daha kaliteli asfalt projemizi de sergiliyoruz.

Kayseri, Türkiye’ye Örnek Olacak! (4)

100 metrekarelik Talas Millet Bahçesi’ni karbon yutak alanı olarak ilan edip Kayseri’nin endemik bitkilerini kullanarak bir günlük karbon monoksit veya sera gazını oksijene çeviren çalışmamız da burada yer alıyor. Ayrıca 4 yıl önce katı atıkları geri dönüşüme dönüştüren ve cumhurbaşkanımızın değerli eşi Emine Erdoğan’dan aldığımız sıfır atık projemiz de sergileniyor. İnovasyon projemiz de ayrı bir çalışma. Hakikaten yaptığımız işleri Kayseri’de değil Türkiye’de ilk olsun diye çalışıyoruz. Ev sahipliğinden dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kayseri, Türkiye’ye Örnek Olacak! (2)

Bakan Özhaseki’ye Projeler Anlatıldı!
Başkan Yalçın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de aralarında olduğu bakanlık yetkilileri ve stant açan diğer temsilcilerle de karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Talas Belediyesi tarafından açılan stantı gezen ziyaretçiler, çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı.

Kaynak: Kurum Bülteni