Kayserili hayırsever, ölen eşinin ismini deprem bölgesinde yaşatmak için camii yaptırdı.

Limit Artışı! Bayramdan Sonra Başlıyor Limit Artışı! Bayramdan Sonra Başlıyor

Hatay’ın Antakya ilçesinde depremde yıkılan caminin yerine hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılan 300 kişi kapasiteli cami ibadete açıldı.  
   
Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok yıkıma uğrayan Hatay’da, binlerce bina yerle bir oldu. Asrın felaketinde yaklaşık 25 bin insan ölürken pek çok camii ve tarihi yapılarda yıkılmıştı. Hatay’ın Antakya ilçesi Saraycık Mahallesi’nde bulunan camii ve türbe, 6 Şubat depremlerinin ilk saniyelerinde yıkıldı. Devletin ve hayırseverlerinde desteğiyle asrın felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Deprem sonrası Kayseri'den Hatay’a gelen hayırsever Ahmet Koyuncu, mahallede yıkılan caminin yerine yenisini yaptırmak istedi. Hayırsever Koyuncu ve Türkiye Diyanet Vakfı Hatay Şubesi arasında yapılan protokol çerçevesinde yapımı tamamlanan ‘Saraycık Mahallesi Yahyalılı Emine Koyuncu Camii’ ibadete açıldı.  Çelik konstrüksiyondan yapılan ve 300 kişi kapasiteli olan camide ilk Cuma namazı kılındı. Caminin açılışına Hatay Valisi Mustafa Masatlı, hayırsever Koyuncu ailesi ve vatandaşlar katıldı. Cuma namazı sonrası açılışa katılanlara yemek ikram edildi.

Cami Deprem Bölgesi
 
Yapılan davranışın insanlara örnek olması gerektiğine değinen Hatay Valisi Mustafa Masatlı, ‘Kayserili Ahmet Koyuncu Beyefendi, eşi merhume Emine Koyuncu adına Saraycık Mahallesi'nde bir cami yaptırmak için bizimle bir protokol imzalamıştı. Bugünde camiyi tamamladılar. Bizde bugün Cuma namazını burada eda ettik. Tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. Bu camimizin başta Saraycık Mahallemize, Antakyamıza ve Hatayımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Bu ve buna benzer hayırseverlik davranışlarının insanlarca örnek alınıp, sergilenmesini ümit ediyoruz’ dedi. 

Cami Koyuncu

Kaynak: İHA