Kayseri’de kurban bayramlarının en sevilen yemeklerinden sucuk içi kavurması yaparken bu uyarıları dikkate alın. Sucuk içinin püf noktaları, yaparken neleri dikkate almalı sizin için önemli ayrıntıları derledik. Baharatların, önemli bir yer kapladığı tarifte ölçü ne kadar olmalı?

Kayseri’de pastırmacılık yapan Yasin Güzel adındaki bir esnaf, sucuk içinin detaylarını paylaştı. Pastırmacı Yasin Güzel, “Vatandaşlarımız kurbanlarını kestikten sonra, etlerini kıyma olarak çektirdikten sonra baharat karışımını ayarlayıp, içerisine sarımsağını koyarak bir an önce yoğurup, derin dondurucularına muhafaza etmek için koymaları gerekiyor. Bizlerde 5’er kiloluk baharat karışımları var.

Sucuk İçi Sevenler Dikkat! Bu Uyarıları Es Geçmeyin! (1)

Yani 5 kilo kıyma ile bizim satmış olduğumuz baharatı karıştırıyorlar ve 5 kiloya yaklaşık 400 grama yakın sarımsak çekiyorlar. Daha sonra karıştırıyorlar. Bu işte en önemli püf nokta sucuk içini yoğururken içine su konmaması. Eğer yoğururken su koyarlarsa ekşime ihtimalini daha yüksek olur. O yüzden su koymadan normal çiğ köfte yoğuruyor gibi yoğurmalarını tavsiye ediyoruz. Kırmızı toz biber, karabiber, kimyon, tarçın bunlar yiyecek kişinin zevkine göre değişebilir. Yalnız 5 kilo kıyma için hazır karışımlı paket içerisinde 500 gram baharat öneriyoruz. Daha fazlası çok baharatlı oluyor ve yemesi zor oluyor. O yüzden 500 gram baharat 5 kilo kıymaya yeterli olacaktır” dedi.

Sucuk İçi İçin Baharat Çok Önemli!

Sucuk içinde baharatın ne kadar olması gerektiğini anlatan Baharatçı Kaya Eldek ise “Havalarımız sıcak, etlerimizi güzel dinlendirmeli ve güzel muhafaza etmeliyiz. Kurban senede bir kez olan bir ibadet. Etlerimiz de eskisi kadar uygun fiyatlı değil. Fiyatına bakmadan baharatın kalitesine odaklanalım ve kaliteli malzemeler alalım, kaliteli sucuk ve pastırma yiyelim.

Kavurmalı Pide Tarifi – Pizza Görünümlü Pide Tarifi Kavurmalı Pide Tarifi – Pizza Görünümlü Pide Tarifi

250 gram tatlı Nazilli biberi, 100 gram acı Maraş biberi, 50 gram kimyon, 50 gram karışık baharat, 90 gram tuz, isteğe bağlı olarak da yarım kilo baharat söylüyoruz ancak bunu kendileri 250 grama kadar düşürebilirler. Çünkü havalar ısınıyor. Biraz baskın olur ancak ortalarına doğru sarımsak uçar. Bu 5 kiloluk bir sucuğumuzun tarifidir” diye konuştu.

Kaynak: Özel Haber