DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Kayseri’ye son 21 yılda yapılan yatırımları da açıkladı. Kente 568 Bin 725 dekar arazinin suyla buluşturulduğunu belirten Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Kayseri’de inşa ettiğimiz 52 sulama tesisi ile 568 Bin 725 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık” dedi.

Balta, Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ile İç Anadolu’nun tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Balta, Kayseri’de refah düzeyinin artması için son 21 yılda, 158 Tesis ile 37 Milyar 493 Milyon 162 Bin TL yatırım yaptıklarını vurguladı. Balta, “Kayseri’de son 21 yılda 11 baraj, 4 gölet, 4 yeraltı depolaması ve 1 HİS göleti inşa ettik ve böylece 455,64 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştık” ifadelerini kullandı.

Baraj Kayseri

Balta, Kayseri’de1 baraj ve 1 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini, işlerin tamamlanması ile 5 bin 810 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Öte yandan, Kayseri’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 64 taşkın koruma tesisi ile Kayseri şehir merkezinin 66 yerleşim yeri ve 10 bin 270 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlandığını ifade eden Balta, 20 taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Gölet Kayseri

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Kayseri’de 13 işin tamamlanarak 1 milyon 804 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çekti. Balta, “Kayseri’de 134 yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” dedi.

Kayseri'ye Yapılacak Projeleri Heyecanla Bekliyorum Kayseri'ye Yapılacak Projeleri Heyecanla Bekliyorum

Hidroelektrik Kayseri

Sözlerini sürdüren Balta,Kayseri’de son 21 yılda 9 Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 740,40 milyon kiloWatt/saat enerji üretimi sağlandığını söyleyerek, “Kurulu gücü 174,64 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 1 Milyar 700 Milyon TL katkı sunuyoruz. Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 4 HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 308 bin hanenin enerji ihtiyacını Kayseri’de kurulu HES’lerle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi