Sosyal medya üzerinden yatırım yaparak para kazanma vaadiyle reklam verildikten sonra whatsapp ve telegram gibi uygulamalar üzerinden 18 ilde 34 kişiyi 30 milyon lira dolandırdığı belirlenen 10 kişiden 8'i tutuklandı.

Sosyal Medya Dolandırıcılarına 18 İlde Eş Zamanlı Operasyon!-1

Edinilen bilgiye göre, Karabük İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medya üzerinden kendisine ulaşan "yatırım yaparak para kazanabilirsiniz" şeklinde vaatte bulunan ve verilen reklam üzerinden Whatsapp ve Telegram gibi sosyal ağlar üzerinden vatandaşlarla iletişime geçerek 360 bin TL dolandırıldığı iddiasıyla başvuran vatandaşın ihbarı doğrultusunda çalışma başlattı.

Siber Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri tarafından yürütülen 9 aylık planlı ve teknik çalışma sonucunda şüpheli kişilerin sosyal medya üzerinden yatırım yaparak para kazanma vaadiyle reklam vererek, sonrasında Whatsapp ve Telegram gibi uygulamalar üzerinden vatandaşlarla iletişime geçip bu yöntemle dolandırdıklarını ve bu şekilde elde ettikleri suç gelirlerini kripto varlık satın alarak kripto borsasında aklamaya çalıştıklarını tespit etti.

9 ay süren planlı ve teknik çalışma sonucunda tespit edilen 10 şüpheliyi yakalamak için Karabük Emniyet Müdürlüğü ekipleri Karabük merkezli Ankara ve Adana illerinde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında Adana'da 5 ve Ankara'da da 2 kişi gözaltına alınırken, bir kişinin yurt dışında olduğu ve 2 kişinin de cezaevinde olduğu tespit edildi.

Şüpheli kişilerin bu yöntemle Karabük dahil olmak üzere 18 ilde toplamda 34 kişiyi dolandırarak yaklaşık 30 milyon TL haksız kazanç elde ettikleri belirlendi. Karabük Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek sorgusu yapılan bir kişi ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 6 kişi ise sorgularının ardından Adliyeye sevk edildi.

Kayseri’de Uyuşturucu Tacirine 17 Yıl! Kayseri’de Uyuşturucu Tacirine 17 Yıl!

Savcılıkça ifadeleri alınan 6 şüpheli daha sonra "Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık (TCK.158/1-f)" suçu kapsamında tutuklanma istemiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Kaynak: İHA