Sihirli Annem'in Tuğçe'si Konuştu: Küfürler Havada Uçtu! Sihirli Annem'in Tuğçe'si Konuştu: Küfürler Havada Uçtu!

Ünlü oyuncu Hazal Kaya ve ünlü pop yıldızı Edis Türkiye İyi niyet elçileri olarak deprem bölgelerindeydi. Ünlü sanatçılar Kahramanmaraş ve Hatay'daki yıkıcı depremler sonrasında depremden dolayı maddi ve manevi zarar gören depremzedelerle bir araya geldi.

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi (63) (1)

Destek Çağrısında Bulundular

Kahramanmaraş ve Hatay'da meydana gelen yıkıcı depremlerden en çok etkilenen kadınlar, gençler ve kız çocuklarıyla buluşan UNFPA Türkiye İyi Niyet Elçileri Hazal Kaya ve Edis, ihtiyaçları yerinde gözlemledi ve destek çağrısında bulundu. Depremzede kadınların ve gençlerin sağlık, koruma, eğitim ve psikososyal destek gibi ihtiyaçlarının devam ettiği vurgulandı.

UNFPA Türkiye İyi Niyet Elçileri, başarılı sanatçılar Hazal Kaya ve Edis, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında depremzedelerin ihtiyaçlarına değinmek ve çağrı yapmak için 4-5 Mart'ta deprem bölgelerini ziyaret etti.

Depremzedelerin Sıkıntılarını Dinlediler

Ünlü sanatçıların ilk durağı 6 Şubatta yaşanan deprem felaketinin merkezi Kahramanmaraş'ta, UNFPA'in KAMER Vakfı ile birlikte yürüttüğü Kadın Sağlığı Danışma Merkezi oldu. Bu merkezin desteklerini alan depremzede kadınlarla bir araya gelen Hazal Kaya ve Edis, konteynerlarda yaşamın zorluklarını, sağlık hizmetlerine erişim, hijyen, güvenlik, istihdam, eğitim ve ekonomik gibi sıkıntıları gözden geçirdi. Bu ihtiyaçların yanı sıra ülke gündemini ilgilendiren toplumsal sorunlar olan kadına yönelik şiddet ve çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklere dair artan riskleri ilk ağızdan dinledi.

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi (64) (1)

UNFPA Türkiye İyi Niyet Elçileri Hazal Kaya ve Edis, Kahramanmaraş'ta depremzede beş mülteci ailenin birlikte yaşadığı evin bulunduğu Ördekdede Köyü'nü de ziyaret etti. Depremde en çok hasar alan bölgelerden olan köyde özellikle sağlık ve koruma hizmetlerine ve eğitime erişimde yaşanan sıkıntılara dair bilgi alındı.

Genç Kızlarla Biraraya Geldi

Ziyaretin ikinci gününde ise UNFPA Türkiye İyi Niyet Elçisi Hazal Kaya, depremden en çok etkilenen şehir Hatay'ı da ziyaret etti. Hatay Samandağ'da bir konteyner yerleşkede UNFPA ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD) iş birliğinde bulunan ve gençlere destek sağlayan Gençlik Merkezini ziyaret etti. Depremzede genç kızlarla bir araya gelen Kaya, özellikle gençlerin sosyalleşmekte sıkıntı yaşadığını vurguladı. Kaya mülteci toplulukların yaşadığı çadır alanlarını da ziyaret etti.

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi (65) (1)

Buralarda, UNFPA'in desteğiyle Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) ve Dünya Doktorları Derneği'nin (DDD/MDM) ilgili kamu kurumlarıyla koordineli bir şekilde yürüttüğü mobil hizmet üniteleri aracılığı ile verilen anne ve çocuk sağlığı, gebe takibi, doğum öncesi ve doğum sonrası bakım ve aile planlaması hizmetlerine dair bilgi aldı.
 Bu alanlarda yaşayan kadınlar ve kız çocukları ile de bir araya gelen Kaya, özellikle buralardaki ışıklandırma, hijyen ve sağlıklı beslenme konusunda yaşanan sıkıntıları dinledi.

Kaynak: Haber Merkezi