Kış aylarında havaların soğuması ile herkes cemrenin ne zaman düşeceğini merak etmeye başladı. Cemre düşmesinin bu yıl yakın zamanlarda yaşanacağı konuşuluyor. Peki herkesin merakla beklediği cemre düşmesi nedir?

Cemre Nedir?

Şehir Hatları gençleri 'Boğaz'la buluşturdu Şehir Hatları gençleri 'Boğaz'la buluşturdu

Baharın geldiğini işaret eden ve bir doğa döngüsü olan cemre ‘kor halindeki ateş’ anlamına geliyor. Bu tabir ile cemrenin sıcaklık yükselişinin bir işareti olduğu ortaya konuluyor. Özellikle tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren insanların üzerinde cemrenin düşmesi kritik bir rol oynuyor. Güneş ışınlarının doğayla temas etmesi ile oluşan cemrenin üç farklı şekilde 7 gün arayla düştüğüne inanılıyor. Esasında somut olmayan cemre havaların ısındığını söylemek amacıyla kullanılan bir tabir olarak karşımıza çıkıyor. Cemre genel olarak düştüğünde doğayı uyandırdığına inanılan bir kavram olarak biliniyor.

İlk Cemre Ne Zaman?

19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek olan cemre son zamanlarda hastalıkları beraberinde getiren soğuk havaları kırmaya yardımcı olarak gelecek. Havanın hafiflemesini temsil eden ilk cemre şubatın son haftalarında etkisini gösterecek.

İkinci Cemre Ne Zaman?

26 - 27 Şubat tarihlerinde suya düşecek olan ikinci cemre ise yaşamın kaynağı olan suyun bu tarihlerden sonra ısınacağına işaret ediyor. Suyun sıcaklığının artması ile su altındaki canlıların çoğalması ve harekete geçmesini sağlıyor. Mevsimin bahara döndüğünün bir işareti olarak kabul ediliyor.

Üçüncü Cemre Ne Zaman?

Üçüncü ve son cemre ise 5 - 6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Toprağın ısınmaya başladığı bu tarihlerin çiçeklerin açması ve kış mevsimin tamamen son ermeye başlamasının başlangıcı olarak biliniyor. Son cemrenin de düşmesiyle ilkbaharın tamamen gelmiş olması ve kuruyan bitkilerin yeniden canlanması bekleniyor.

Muhabir: Merve Erol