Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde işsizlik şubat ayında bir önceki aya göre 109 bin kişi azalarak 3 milyon 78 bin kişi oldu. Hane halkı iş gücü araştırmasına göre yüzde 8,7 olarak belirlenen Türkiye’de işsizlik oranı erkeklerde %7,3 iken kadınlarda %11,3 olarak tahmin edildi.

O S B B

Açıklanan bu verilere Kayseri kapsamında bakıldığında Organize Sanayi Bölgesi(OSB) gibi bir iş istihdamına sahip şehirde Şubat ayı kapsamında bir önceki aya göre işsizlik oranı düştü. Fabrikalarda üretimin hız kesmeden devam etmesi işverenlerin iş istihdamı olarak arayışa girmesine neden oldu. İşsiz Kayserili vatandaşların bu istihdamlarda yer almasıyla Kayseri’de işsizlik oranların azaldığını tahmin edildi.

O S B

Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu

Konuya ilişkin açıklama yapan Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, “2024 dönemi verileri, işsizlikte düşüş eğiliminin güçlü şekilde hissedileceği bir döneme girildiğinin habercisi olmuştur. İstihdam artışının sürekli hale getirilebilmesi için Türkiye ekonomisinin güçlü irade sergiliyor olması da önem arz etmektedir. Mali yapıda dengelenmenin 2024 yılı içinde hızlı bir şekilde oluşması ve enflasyonun dizginlenmesiyle birlikte istihdamdaki artışın sürmesi beklentimizdir. Üretimde ve dolayısıyla da ihracattaki artış, iş gücü piyasasını olumlu yönde tetikleyen bir unsur olarak görülmelidir. Türkiye ekonomisi, ancak daha çok üretim ve daha çok ihracat yaparak en güçlü ilk 10 ekonomi arasındaki yerini alabilir. Sanayicilerimiz, yeni istihdam kapılarının açılması, üretimin artırılması ve cari açığın azaltılmasındaki en büyük etken olan ihracatın hedeflerin üzerinde gerçekleşmesi bakımından elini taşın altına koymaya devam edecektir” dedi.

Muhabir: Metehan Özgür