Yalova merkezli Adana, Aydın, İstanbul ve Kütahya illerinde eş zamanlı devre mülk dolandırıcılığı operasyonu düzenlendi. Dolandırıcılıktan gözaltına alınanların arasında ünlü oyuncu Yusuf Atala’nın da olduğu ortaya çıktı. 

Ünlü Oyuncu Dolandırıcılıktan Gözaltına Alındı!-1

Yalova merkezli Adana, Aydın, İstanbul ve Kütahya illerinde eş zamanlı düzenlenen devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda gözaltına alınan 29 zanlı adliyeye sevk edildi. Alınan bilgiye göre, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, kendilerine yüzlerce kişiden gelen şikayetler üzerine harekete geçti. Binlerce mağdurun olduğu öğrenilen olayla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 2 yıldır gizli soruşturmayı yürüttü.

Kızıyla Gündeme Oturmuştu! Gelinim Mutfakta'dan Ayrılınca Yerine O İsim Geldi! Kızıyla Gündeme Oturmuştu! Gelinim Mutfakta'dan Ayrılınca Yerine O İsim Geldi!

Ünlü Oyuncu Dolandırıcılıktan Gözaltına Alındı!-3

'Bedava Tatil Kazandınız' Denilerek Mağdurlar Otelde Ağırlandı

Soruşturma çerçevesinde şüphelilerin mağdurları internet, telefon, SMS gibi yollarla "bedava tatil kazandınız" diyerek Termal ilçesindeki bir otelde ağırladıkları belirlendi. Ücretsiz tatil için gittikleri otelde toplantılara zorunlu olarak katılan mağdurlara burada devre mülk hissesi satıldığı tespit edildi. Satışların yapıldığı salonda sahte alıcı ailelerin yerleştirildiği ve mağdurlara da satış için psikolojik baskı yapıldığı ileri sürüldü. Satış masalarında ise mağdurların yaşam, görüş ve giyim tarzlarına uygun personeller belirlenerek ikna edildiği ileri sürüldü.

21 Farklı Şirket Kuruldu

Mağdurların hukuki yoldan kendilerine sıkıntı oluşturmaması için 21 farklı şirket kurulduğu ileri sürülen zanlılar, hisse satışı yapan firmanın dosyalarını başka bir firmaya devrettiği, bu devirler sayesinde de zanlıların kendilerine ulaşılmasının engellendiği öğrenildi. Devre mülk haklarını kullanamayan vatandaşların, bir üst kategori olarak lanse edilen "Kırmızı Dönem Satışı" adı altında ikna edilerek bir kez daha dolandırıldıkları da iddialar arasında.

29 Zanlı Adliyeye Sevk Edildi

Operasyonda aralarında firmaların üst düzey yöneticilerinin de olduğu toplam 29 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar adliye sevk edildi. Şu ana kadar gelen başvurulara göre "Nitelikli Dolandırıcılık" suçunun işlenmesiyle 50 milyon liranın üzerinde haksız kazanç elde ettikleri öğrenildi. Rakamın başvuruların artmasıyla birlikte daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Ünlü Oyuncu Dolandırıcılıktan Gözaltına Alındı!-2

Ünlü Oyuncu da Dolandırıcılıktan Gözaltına Alındı

Gözaltına alınanların arasında ünlü bir oyuncunun olması herkesi şaşkına çevirdi. Yaprak Dökümü dizisinde canlandırdığı Ahmet Genç karakteriyle hafızalara kazınan ünlü oyuncu Yusuf Atala’nın gözaltına alınan 29 zanlıdan biri olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda Pis yedili, Kefaret, Sen de gitme, Yamak Ahmet, Nolur gitme gibi yapımlarda rol alan ünlü oyuncu nitelikli dolandırıcılık suçundan adliyeye sevk edildi. 

Kaynak: İHA