Adana’da önceki gün sulama kanalında eti sıyırılmış at ve eşek kemik kalıntıları bulundu. Sulama kanalı çevresine yayılan kokudan şikâyetçi olan vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen yetkililer tarafından kalıntılar ortadan kaldırıldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Yaşanan olaydan sonra endişeye kapılan vatandaşlar için uzmanlardan uyarı yapıldı. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, at ve eşek eti hakkında açıklayıcı konuşmalarda bulundu.

‘Gece Gündüz Denetim Yapıyorlar’

Yaşanan olayı sadece Adana için değil tüm Türkiye için sorun olduğunu belirten Nihat Köse, “Adana Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekim arkadaşlar bu konuda oldukça yoğun çalışıp gece gündüz denetim yapıyorlar. Fakat bu kesimleri yüzde yüz engellemek mümkün değil. İnsanlar, ‘At ve eşek etini kasapta nasıl anlarız?’ diye soruyorlar. Kıyma veya lop haline gelmiş etin bakarak anlaşılması çok zor. Aslında mesele, sadece tek tırnaklı eti değil. Kaçak kesilmiş kırmızı veya beyaz et almak da sakıncalı. Ruhsatlı kesimhanede kesilmeyen mühürsüz her et kaçaktır. Yurttaşlarımız et alırken mutlaka veteriner hekim tarafından muayene edilmiş, karkası mühürlü olan eti satın alsınlar. Vatandaş, kasaplarına kesim belgesini ve sattığı etin hangi kesimhaneden çıktığını sorabilir” diye konuştu.

‘Ruhsatlı, Güvenli Yerlerden Alsınlar’

AYM'den Yüzbinlerce Kamu İşçisini İlgilendiren Karar AYM'den Yüzbinlerce Kamu İşçisini İlgilendiren Karar

Sürekli aldıkları yerleri tercih etmeye çalışmaları gerektiğini belirten Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur ise, “Eti alırken fiş talep etsinler. Ruhsatlı, güvenli yerlerden alsınlar. Et kendini belli eder. Etin rengi pembemsi olacak ama sulu olmayacak. At eti sulu olur. Pişirdiğinizde suyu mangalı söndürür. Asıl mesele kasabınıza güvenmeniz. Bize bağlı kasaplarımızda asla böyle şeyler olmaz. Kimse Adana'nın adını kötülemesin” dedi.

Konuyla Alakalı Haberi Okumak İçin Tıklayınız.

Kaynak: DHA