Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli taslağı yayınladı. Kamuoyunun görüşüne açılan yeni müfredata Deprem Bilimci Naci Görür tepki gösterdi. Görür, jeoloji dersinin müfredatta olması önerisinde bulunarak, deprem hakkında; ‘Türkiye için gerçek bir beka meselesidir’ diye konuştu.

Milli eğitim Bakanlığı, ‘Yeni Müfredatta ‘Türkçe’ Derslerinde ‘Dört Dil Becerisi’ Odaklı Köklü Değişim Kamuoyunun piyasaya sürülen “’Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ kapsamında genişletilmiş yeni müfredat taslağında ilkokul ve ortaokullarda Türkçe, liselerde ise Türk dili ve edebiyatı derslerinde ‘dinleme, konuşma, yazma ve anlama’ olmak dört dil işçiliği temel alanında değişiklikler yapıldı’ duyurusu yapmıştı.

‘Türkiye İçin Gerçek Bir Beka Meselesidir’

Naci Görür, yeni müfredat ile ilgili X isimli sosyal medya platformu üzerinden paylaşımda bulundu. Görür, ‘TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ’ yeni müfredat taslağı kamuoyunun görüşüne ve önerilere yansıtılmıyor. Önerilerin tümünün nasıl olduğunu bilmiyorum, sayın kurumsal beni affedebilirsin ama burada Türkiye'nin duyabileceği şekilde bir öneri yapmak istiyorum; 1) İlk, orta ve liselere jeoloji dersi konulsun ve özellikle kullanıma yönelik Türkiye'de deprem konusunu anlatsın. Neden deprem oluyor? Depreme karşı nasıl önlemler alabiliriz? Deprem kültürü nasıl alabiliriz ve en şiddetli deprem çatlaklarının dağılımları nasılsınız? Konuları etkin bir şekilde çalışır. Eminim ki bu konular işlediğiniz birçok konudan çok daha önemli olacaktır ve Türkiye için gerçek bir BEKA MESELESİDİR’ dedi.

Kayseri'de Anı Dükkanı! 30 Yıldır Biriktiriyor! Kayseri'de Anı Dükkanı! 30 Yıldır Biriktiriyor!

Kaynak: özel haber