Dünyadaki Mars’ta Asırlık Batıl İnanç! Dünyadaki Mars’ta Asırlık Batıl İnanç!

Kayseri'de 6 yıl önce implant nedeniyle Ahmet Özkan'ın hayatı kabusa döndü. Özkan'ın Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'ne verdiği şikayet dilekçesi zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle düşürüldü.

Tedavi Sonrası Dudağında ve Yüzünde Ağrılar Oluştu

Kayseri'de yaşayan 56 yaşındaki Ahmet Özkan, 2018 yılında diş implantı yaptırmak için Nimet Bayraktar Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne gitti. Özkan'ın burada yapılan implant sonrası dudağında ve yüzünde ağrılar ve uyuşmalar başladı. Hayatı kabusa dönen Özkan, işlemi gerçekleştiren doktorlar hakkında Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikayette bulundu. Özkan'ın şikayeti değerlendirildiğinde, dosyanın zaman aşımına uğradığı ve soruşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

'Kullanmaya Kullanmaya Vicdan Unutulmuş'

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü önünde konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, verilen kararın vicdanları zedeleyeceğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"2018 yılında başlayan tedavinin yanlış olduğu 2023 yılında aynı Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı bir birimde tespit ediliyor. 5 sene sonra 'yanlış yapmışız' deniliyor. Ancak bu yanlış, o insanın hayatını ızdırapa çeviren bir yanlış. Sonra soruşturma için şikayet dilekçesi veriliyor. Çünkü vatandaş gece-gündüz ağrı, sızı ve uyuşuklukla mücadele ediyor. Bu durum ölene kadar da çekeceği bir durum. Olayın tıp fakültesinde çözülmesi ayrı bir durum. Tıp fakültesi çözmüş ve 'ölene kadar bu sizinle devam edecek' demiş. Bu konu orada nasıl çözüldü? Resmi mi? Gayri resmi mi? O konuda muamma. Olay geçen sene fark edilince bir şikayet dilekçesi veriliyor. Geçen yılın 8. ayının 17. gününde verilen dilekçeye bu senenin 2. ayında cevap veriliyor. Yani 5 ay sonra cevap veriliyor. Aslında cevap verilmiyor da nasıl kapatacaklarını 5 ay boyunca düşünmüşler ve hukukçuların yardımıyla bunun yolunu bulmuşlar. Buldukları çözüm şu ki; bu işlem 2018 yılında yapıldığı için ve 2 yıllık zaman aşımı olduğundan reddedilmiş. 'Soruşturma yapılamaz' denmiş. Adamın ağrısı, sızısı hala devam ediyor. Ölene kadar devam edecek bir durumda 2 yıllık zaman aşımından bahsetmek ayıptır.

Bu durum mahşeri vicdanı yaralar. Burada zaman aşımı bu olayda değil. Zaman aşımı bu kararı verenlerin vicdanlarındadır. Bunların vicdanlarında zaman aşımı var. Kullanmaya kullanmaya vicdan unutulmuş, ‘zaman aşımı’ diyerek olayı kapatabiliyorlar” 

‘Bu Doktorlar Soruşturulacak’

Verilen kararla ilgili yargıya başvuracaklarını aktaran Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Artık öyle her dediğinize inanacak bir toplum değiliz. STK’ların ve halkın sorgulaması değişti artık. Bir şey yazdınız ve olay bitti gibi şeyler yok artık. Bu durum mantıksız. Bu tamamen vicdanları karartan bir durum. Dolayısıyla biz bunu kabul etmiyoruz. Bu olay burada bitmez. Yargıya gideceğiz. Yargıdan o tokatı attıracağız. Bu insanın acısı devam ettiği sürece bu doktorların soruşturmayı görmesi lazım. Bu doktorlar soruşturulacak. ‘Hata olmuş, kusura bakmayın’ diye bir şey yok. Zaten ‘kusura bakmayın’ da denilmiyor. ‘Zaman aşımı’ deniliyor.”

Kaynak: Haber Merkezi