Kayserili hemşerimiz Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı olunca, Şehrimize Savunma sanayi geliyor diye  çok sevinmiştim.

Şehrimiz, Ssavunma sanayinde çok hızlı gelişir, Bir çok yatırım yapılır diye umutlanmıştım.  Hulisi Paşa Kayseri’ye yeterince destek verdimi derseniz. Allah razı olsun bir şeyler yaptı. Yeterlimi tabiki hayır. Burada hassas bir noktayı daha söylemem gerekir. 

Savunma sanayi ile ilgili yatırımlar nasıl oluyorsa, hep aynı kişilerin elinde dönüyor. Halbuki bu yatırımlara iş dünyasından daha fazla katılım olsa müthiş olur. Ama kimle konuşsak “Bizlerin bu yatırımlardan haberi bile olmuyor. Herzamanki gibi sen ben bizim oğlan” diyorlar. TOMTAŞ ta olduğu gibi KİM Teknolojide olduğu gibi.

Tomtaş la ilgili bir çok kere haber yapmıştım. Bugün Kim teknolojiden bahsetmek istiyorum.

İlk önce Böyle bir yatırımı düşünüp planlayan, iş insanlarımızın hepsine ayrıca yatırımlarında destek olan Hulusi Akar’a hem gazeteci hem vatandaş olarak teşekkür ederim.

Teşekkürü ederkende söyleyeceklerimi atlamayayım. Kim Teknoloji şirketi, ortakları, Ticaret odası, Sanayi Odası ve bu odaların yönetimindeki kişiler, dışarıdanda bazı şirketler var.

Keşke bu şirket kurulurken biraz daha iş dünyasına yayılarak kurulsa, çok daha güçlü olur. Birde, ortada sokakta konuşulduğu gibi bir nimet varsa, bundan şehrimizdeki iş insanlarının hepsinin faydalanması sağlanmalıdır.

KİM Kayseri ileri Malzemeler sanayi ve Teknoloji A.Ş   01.11.2019 Tarihinde Kayseri’de kuruldu.

Askeri amaçlıher türlü  savunma sanayi  üretimi yapıyor.  Şirket Kuruluş sermayesi 10 Milyon lira idi. Kayseri Sanayi oadasının hissesi 20 000 tl. Kayseri Ticaret Odasının hissesi 20 000 TL, Şirket Genel Müdürü Murat Sert’in hissesi, 500 000 TL  diğer ortakların her birinin hissesi ise 946 000 TL

Kim Teknoloji şirketi. sermayesini 20 Nisan 2021 46,500000 TL ye, 16 ağustos 2021 de ise 56,100000 Tl ye çıkarttı.

Şirketin Kurucu ortakları ise
Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Hedef kablo elektirik plastik ticaret ve san. A.Ş (Abdullah Oğuzbaş) Lale orman ürünleri san.ve tic ltd.şti (Fuat Sarıalp)
Gürkan Büro mobilyaları san ve tic ltd.şti. (Mehmet İlgü) Gülsot Petrol ürünleri Nakliyat Taahhüt Seyahat turizm gıda mobilya ve oto kiralama Tic. A.Ş (Ömer Gülsoy)
Güven mühandislik Makine Kimya ve elektronik San. ve tic ltd.şti Mehmet Büyüksimitçi)
Denser Makine sanayi ve ticaret A.Ş Cemal Dener)
Elsa Polyester Malzemecilik elyaf ve ev tekstili san ve tic.. ltd.şti (Hasan Köksal)
Turkuaz seramaik San. Ve tic. A.Ş (Abdin Özkaya)
İpar dış tic. Ltd.şti. (Saffet Arslan)
Muka solar enerji San ve Tic A.Ş. (Murat Kantarcı)

Kayseri firması KİM Teknoloji, Rusya Ukrayna savaşı esnasında, başka ülke üzerinden, Ukrayna’ya Ciddi miktarda Askeri güvenlik malzemeleri satmıştı. Şu anki tartışma ise, KİM teknolojinin doğrudan yada dolaylı olarak İsrail’e malzeme sattığı iddiaları. İşte şirket yöneticileri, İsraille Herhangi bir anlaşmanın olup olmadığı yada dolaylıda olsa askeri malzenme satışın olup olmadığı konusunda  kamuoyunu bilgilendirmelidir.