Türkiye’nin ilk Astronotu Alper Gezeravcı Kayser Üniversitesi’nin (KAYÜ) düzenlediği etkinlikle öğrencilerle buluştu. Etkinliğe; İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı, KAYÜ Rektörü Kurtuluş Karamustafa, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte öğrencilere uzayda yaşadığı tecrübeleri aktaran Gezeravcı, “Cumhuriyetin 100’üncü yılında devletin güçlü iradesiyle ilk defa yaptığımız ve bütün hedeflenen objektif deneylere ulaştığımız projeyi yapmanın mutluluğu içindeyim. Ülkemiz 2021 yılında uzay alanındaki hedeflerini açıkladı. 2022 yılının mayıs ayında süreç başlatıldı” diye konuştu.

K A Y Ü4

‘2 Tane Astronotun Kitabını Okudum’

Uzaya gitme sürecini anlatan Alper Gezeravcı, ”Yaptığım uçuş sonrası gece saat 11.30 da haberleri açtığımda bu açıklamayı izleme imkanı buldum ve çok sevindim. 100’üncü yılda beni bu proje mutlu etti. O güne kadar havacılıkta 7 bin saat uçuş gerçekleştirdim ama uzay aklıma gelince hep geri gidiyordum. Kendime ‘elinde olan mutlulukla yetin’ diyordum. Bilmediğim bir alanda devletimizin güçlü iradesinde ne kadar bilgi sahibi olmam gerektiğini düşündüm. 2 tane astronotun kitaplarını okudum. 3 haftanın sonunda hiçbir tereddüt kalmadı bende. Sürecin başından itibaren 8 buçuk aylık bir süreç oldu. Sağlık basınç, psikolog, gibi testlerden ve mülakatlardan geçtik. 8 buçuk ayında sonunda süreç tamamladı ve asil ve yedek seçildiğimiz bilgisi verildi” ifadelerini kullandı.

 K A Y Ü2

‘Biz Böyle Bilimsel Bir Alandan Uzak Kalamayız’

Bilim farklı açılara doğru veriliyor diyen Alper Gezeravcı, “Gelecekte bir gün uzay alanında bir işin altına imza atan birileri aramızda bulundurduğumuzdan şüphemiz olmasın. Uzayın hayatımızın bir parçası olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Biz böyle bilimsel bir alandan uzak kalamayız. Keşke diyeceğimiz bir pişmanlık ortaya çıkar. Devletimiz, bugünün zor imkanlarıyla sizlerin geleceğine yatırım yaptığı için ben teşekkür ederim” dedi.

 K A Y Ü3

Depremde Kayseri Semalarındaki Süliet Ne Anlama Geliyor? Depremde Kayseri Semalarındaki Süliet Ne Anlama Geliyor?

‘Ülkenin Evladının Uzaya Attığı İlk Adımdır’

Yaptığı deneylerden bahseden Gezeravcı, şöyle konuştu: “Yaptığımız denetler öylesine seçilmiş deneyler değildi. İleri de ülkemizin astronomiden pay almasını sağlayacak deneylerdi. Bu deneyler dünyada denenmişti. Uzayda da denedi ve başarılı sonuçlar elde edildi. Alanında özgün ne önemli deneyler yaptık. Bu ülkenin evladının uzaya attığı ilk adımdır bu.”

Kaynak: Haber Merkezi